Skip to content
Lipiec 9, 2010 / blogmlodejpary

Czy opłacają się kolektory słoneczne?

Ostatnio jesteśmy w fazie planowania naszego przyszłego domu, a w szczególności planujemy sposoby ogrzewania. Zależy nam na kosztach, więc głównym źródłem ciepła będzie piec na ekogroszek, który obecnie generuje najniższe koszty. Zastanawiamy się też jednak nad dodatkowym, alternatywnym źródłem Ciepła. Panele słoneczne oraz przydomowe elektrownie wiatrowe w chwili obecnej odpadają, z powodu zbyt wysokich jeszcze kosztów instalacji i skuteczności bardzo zależnej od warunków atmosferycznych. Najciekawszą jak na razie technologią wydają się być kolektory słoneczne.

Kolektory słoneczne zamontowane na ścianie
Źródło: http://www.strefabiznesu.gazetalubuska.pl/artykul/kolektory-sloneczne-ekologicznym-sposobem-na-dogrzanie-wody-3138.html

Kolektory słoneczne to w skrócie systemy rurek montowanych na dachu, przez które przepływa specjalny płyn ogrzewany promieniami słońca. Płyn później płynie do wymiennika ciepła ogrzewając wodę użytkową w bojlerze. Bojler może być oczywiście dogrzewany przez piec (wykorzystywany szczególnie w zimie) oraz grzałkę elektryczną, która będzie działać w przypadku wyłączonego pieca i dużego zachmurzenia, które wpływa na wydajność kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne - schemat działania
źródło: http://www.anton.pl/kolektory.html

Czy kolektory słoneczne się opłacają?

Kolektory słoneczne to chyba najprostszy i najbardziej wydajny system wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w domu. Koszt instalacji kolektora dla czteroosobowej rodziny to około 8000 zł, a taki kolektor podgrzewając czy dogrzewając wodę daje oszczędności rzędu 1500 zł rocznie. Dzięki czemu inwestycja zwraca się już po 5 latach. Kolektory słoneczne, oprócz ogrzewania ciepłej wody użytkowej mogą też służyć do dogrzewania pomieszczeń, na przykład przy ogrzewaniu podłogowym. Świetnie nadają się też o ogrzewania basenów.

Warto tu jeszcze wspomnieć o żywotności kolektorów słonecznych. Zazwyczaj firmy dają nam 10 lat gwarancji na taki sprzęt, jednak szacuje się, że przez około 50 lat nie będziemy musieli robić żadnych poważniejszych napraw. Ale nawet, jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko 10 lat, to zyski z inwestycji wyniosą około 7000 zł (10lat x 1500 zł oszczędności – 8000 zł za instalację). Oczywiście oprócz samych finansów, są też korzyści „ekologiczne”. Kolektory słoneczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń, nie przyczyniają się też w dużym stopniu do wyczerpywania paliw kopalnych.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: